Czat codziennie 21:00 | Poczta | Lista dyskusyjna | Poezja | Galeria Medialna | SKLEPIK | PORTAL o HBV | ZIOŁOLECZNICTWO
hcv
wzw

:: Choroba   :: Diagnostyka   :: Leczenie   :: Kontakt   :: O Stowarzyszeniu   :: Strona główna  


Najczęściej zadawane pytania
Jakie testy należy wykonać, aby upewnić się, czy jest się zakażonym wirusem HCV?
Kto powinien wykonać badania w kierunku wykrycia HCV?
Czy prawidłowy poziom transaminaz (Alat i Aspat) wyklucza obecność zakażenia HCV ?
Czy można zakazić się poprzez kontakty seksualne?
Jakie jest ryzyko przeniesienia HCV (transmisji) z zakażonej matki na dziecko?
Jakie są objawy zakażenia wirusem HCV i choroby, jaką ten wirus wywołuje Hepatitis C ?
Czy Hepatitis C można wyleczyć?
Jakie leki obecnie są stosowane w leczeniu HCV?
Czy zakażeni HCV powinni się szczepić przeciwko HBV (wzw typu B) ?
Czy można się zakazić od domownika, który jest HCV+ ?

Jakie testy należy wykonać, aby upewnić się, czy jest się zakażonym wirusem HCV?
Podstawowym badaniem w kierunku wykrycia zakażenia HCV, jest wynik laboratoryjny, na określenie we krwi przeciwciał anty-HCV. W sytuacji, gdy dochodzi do zakażenia, organizm nasz produkuje przeciwciała, które są do wykrycia. Średni koszt takiego badania to ok. 35 zł (2004 rok). Istnieje jednak znaczący procent (około 25-35%) osób, u których pomimo obecności przeciwciał, nie stwierdza się obecności wirusa, dlatego też warto w kolejnym kroku wykonać badanie potwierdzające istnienie zakażenia. Badaniem, które upewni nas, jest oznaczenie we krwi HCV RNA czyli kodu genetycznego samego wirusa.
Badanie takie wykonuje się metodą PCR, a koszt jego jest nie mały, bo około 250 zł (lub o połowę taniej, patrz : Tanie Badania Molekularne.
Istnienie wirusa we krwi, można wykryć testem HCV RNA, metodą PCR już po około 2 tygodni od zakażenia (ekspozycji na wirusa)
Istnieje tylko niewielka szansa, że wynik na obecność przeciwciał "anty-HCV" może być fałszywie dodatni w przypadku kilku innych chorób, jak autoimmunologiczne zapalenie wątroby, lub borelioza.
W sytuacji gdy prawdopodobne jest istnienie infekcji HCV wszystkie badania powinien zalecić lekarz, a ich koszty pokryć ubezpieczenie zdrowotne (NFZ).

Kto powinien wykonać badania w kierunku wykrycia HCV?
Potencalnie narażony na zakażenie wirusem HCv jest każdy, bo każdy z nas jest pacjentem.

Najbardziej narażeni na zakażenie się wirusem HCV są:

 • osoby, które przed rokiem 1993 miały przetaczaną krew (transfuzję) lub preparaty krwiopochodne przed 1995 rokiem
 • osoby często hospitalizowane
 • osoby z "przeszłością onkologiczną" (leczone w kierunku nowotworów)
 • osoby dializowane
 • osoby chore na hemofilię
 • pracownicy służby zdrowia (przede wszystkim : ortopedzi, chirurdzy, stomatolodzy, pracownicy szpitalnych stacji dializ, pielęgniarki, salowe)
 • osoby, które miały w życiu jakikolwiek zabieg chirurgiczny
 • osoby, które miały wykonywane badania i zabiegi endoskopowe (gastroskopia, bronchoskopia)
 • narkomani, stosujący dożylne narkotyki
 • osoby, u których doszło do dużych przerwań powłok skórnych (wypadki samochodowe, wypadki w pracy, poważne skaleczenia)
 • homoseksualiści (mężczyźni)
 • osoby, które wykonywały na swym ciele tatuaż
 • kobiety, które przed 1995 rokiem otrzymały immunoglobulinę antyRHD (pomimo oficjalnych zaprzeczeń Ministerstwa Zdrowia - nadal uważam, że ryzyko takie istniało)

Do zakazeń dochodziło i dochodzi nadal często podczas najdrobniejszych zabiegów medycznych, takich jak:
 • szczepienia (szczególnie te zbiorowe, np. w szkołach, w wojsku)
 • pobieranie krwi na badania
 • iniekcje domięśniowe i dożylne (zastrzyki)

Czy prawidłowy poziom transaminaz (Alat i Aspat) wyklucza obecność zakażenia HCV ?
Nie. Wiele osób, u których nawet doszło już do przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C, poziom prób wątrobowych kształtować się może na poziomie referencyjnym.
Wyniki Aspat i Alat są miernikiem stanu uszkodzenia i złej pracy wątroby, jednak nie wykluczają one, ani nie przesądzają o istnieniu HCV we krwi.

Czy można zarazić się poprzez kontakty seksualne?
Jak dotąd nie udowodniono, że ta droga zakażenia jest w ogóle możliwa. Jest to bardzo mało prawdopodobne. Szacuje się, że w związku monogamicznym, heteroseksualnym, trwającym 25 lat, gdzie partnerzy nie używają prezerwatyw szansa na zakażenie się jednego z partnerów od drugiego wynosi około 1 - 3%.
Nie zaleca się więc szczególnie zmian nawyków, czy upodobań seksualnych.

Jakie jest ryzyko przeniesienia HCV (transmisji) z zakażonej matki na dziecko?
Ryzyko takie istnieje i szacunkowo ocenia się je na około 6 %. Ryzyko nasila się, gdy poziom wiremii u matki jest wysoki. 30 do 50% zakażen ma miejsce podczas życia płodowego dziecka, reszta zakażeń prawdopodobnie w czasie porodu.
Cesarskie cięcie nie jest zalecane, nie zaniża ono ryzyka zakażenia. Jeżeli dziecko urodzi się zdrowe, to z kolei nie ma już większych szans na zakażenie go ze strony matki, nie stwierdza się możliwości zakażenia poprzez karmienie piersią, które jest w pełni dopuszczalne i zalecane u matek HCV+. Prawdopodobnie szybkie i dokładne umycie noworodka z krwi po porodzie może mieć jakiś wpływ na zagrożenie zakażenia. Dwukrotnie wyższe ryzyko zakażenia występuje u urodzonych dziewczynek, niż u chłopców. U dzieci zakażonych okołoporodowo nie zauważono znamiennych różnic w ich rozwoju do 5-go roku ich życia. Koinfekcja wirusem HIV (zakażenie matki HCV i HIV) zwiększa ryzyko przeniesienia zakażenia na dziecko kilkukrotnie. Obecność przeciwciał antyHCV u narodzonego z zakażonej HCV matki nie stanowi o jego zakażeniu - matka przekazuje biernie przeciwciała w każdym przypadku. U dzieci niezakażonych ich zanik ma miejsce do 57% w okresie pierwszych 6 miesięcy życia, a do 97% w okresie pierwszego roku życia. Brak zaniku antyHCV u dziecka urodzonego z matki HCV+ do 12 miesiąca życia powinien być sygnałem do wykonania badania molekularnego HCV RNA maetodą PCR, które może potwierdzić, albo zanegować mające miejsce zakażenie.

Jakie są objawy zakażenia wirusem HCV i choroby, jaką ten wirus wywołuje Hepatitis C ?
Zakażenie wirusem HCV bardzo rzadko powoduje ostrą fazę żółtaczkową. W większości przypadków niestety słabo lub wcale nie jest ten moment zauważalny.
W momencie przejścia zapalenia wątroby w stan przewlekły, objawy występują po upływie wielu lat (średnio 15-30 lat od zakażenia), czasem są to objawy grypopodobne, jak bóle stawów, kości, mięśni, stany podgorączkowe. Czasem objawów nie ma wcale, aż do momentu, gdy zniszczona już wątroba zaczyna nam dokuczać od strony gastrycznej (niestrawności, bóle w prawym podżebrzu, wzdęcia). Inne objawy to zażółcenia powłok skórnych i błon śluzowych, ciemniejszy mocz, swędzenia skóry.
U zakażonych HCV dość często występują:

 • zmęczenie, senność, apatia, oznaki depresji
 • małopłytkowość, neutropenia, leukopenia (w obrazie morfologii krwi),
 • zaburzenia krzepliwości (trudno i długo gojące się rany, skaleczenia, obniżony czynnik krzepnięcia w badaniu krwi),
 • nieznacznie powiększona śledziona (u ok. 50%) i/lub wątroba (w obrazie USG)
  Objawy są trudno rozpoznawalne, często mylące i słabe, stąd wirus HCV jest tym bardziej groźny.

  Czy Hepatitis C można wyleczyć?
  Tak. Znam osobiście wiele osób wyleczonych, u których w wyniku leczenia wyeliminowano na stałe obecność wirusa z organizmu, nie jest on wykrywalny żadnymi, nawet najczulszymi badaniami krwi. Szanse na pełne wyleczenie szacuje się na około 60 - 80 %, wykorzystując najnowsze leki. Wysokość stałych odpowiedzi wirusologicznych kształtuje się w zależności od genotypu wirusa, jakim jest zakażony chory, około 60% w przypadku genotypu 1. i 4. (4. jest bardzo rzadki w Polsce) i ponad 80% w przypadku genotypu 2. lub 3.

  Jakie leki obecnie są stosowane w leczeniu HCV?
  W leczeniu Hepatitis C stosuje się obecnie tylko terapię skojarzoną interferonem (IFN) i ribawiryną (RIB). Najnowsze osiągnięcie w chwili obecnej to peginterferon, pegylowana forma interferonu alfa 2 a oraz alfa 2 b, o przedłużonym działaniu.
  RIB jest w formie tabletek zażywanych codziennie, PEG IFN (pegylowany interferon) raz w tygodniu zastrzyk.
  Terapia trwa 48 tygodni przy genotypie 1. , 24 tygodnie przy genotypie 2. lub 3.

  Czy zakażeni HCV powinni się szczepić przeciwko HBV (wzw typu B) ?
  Jak najbardziej, właśnie szczególnie zakażeni HCV powinni unikać możliwości zakażenia się (koinfekcji) wirusem typu B. Takie nadkażenie dodatkowo uszkadza wątrobę, a poza tym daje gorsze rokowania na wyleczenie. Nadkażenie wirusem HBV, przy istniejącym zakażeniu HCV może doprowadzić do nadostrego (piorunującego) zapalenia wątroby (fulminant hepatitis), którego wynikiem w 80% przypadków jest zgon. Niebezpieczne może być także dla zakażonego wirusem HCV nadkażenie wirusem HAV - tak zwaną "żółtaczką pokarmową (wzw typu A), stąd zaleca się szczepienie szczepionkami skojarzonymi - przeciw wzw B i A.

  Czy można się zarazić od domownika, który jest HCV+ ?
  Poprzez normalne codzienne kontakty nie jest to możliwe, jednak należy zwrócić szczególną uwagę na odizolowanie takich przedmiotów codziennego użytku, jak np. : maszynka do golenia, szczoteczka do zębów, nożyczki do paznokci, cążki do "skórek" zakażonej osoby przed użyciem ich przez innych domowników (np. użycie dla zabawy przez dzieci, albo przez pomyłkę).

  FAQ opracował na podstawie zgromadzonych materiałów Stowarzyszenia Prometeusze - Jarosław Chojnacki.  Powrót »

 • Nieinwazyjne Badanie Wątroby
  fibroscan
  »
  Ważne!
  ::Nowe Leki przy HCV
  ::Artykuły medyczne
  ::Artykuły prasowe
  ::Szpitale i poradnie
  ::ZIOŁOLECZNICTWO
  ::SKLEPIK ZIOŁOWY
  ::Felietony Prometeuszy
  ::Słownik medyczny
  ::Linki medyczne i inne
  ::Top lista i liczniki
  ::ATLAS ZIÓŁ
  »
  Prometeusze
  Kontakt ze Stowarzyszeniem
  tel. kom.: 602 172 907
  lub tel. stacjonarny:
  75 612 00 99 (nowy)
  ::Pomoc psychologiczna
  ::Kilka ważnych pism
  »
  FAQ przeczytaj koniecznie
  :: Czy prawidłowy poziom transaminaz (Alat i Aspat) wyklucza obecność zakażenia HCV?
  :: Czy można zakazić się poprzez kontakty seksualne?
  :: Jakie jest ryzyko przeniesienia (transmisji) HCV z zarażonej matki na dziecko?
  :: Jakie są objawy zakażenia wirusem HCV i choroby, jaką ten wirus wywołuje?
  :: Czy Hepatitis C można wyleczyć?
  :: Jakie leki obecnie są stosowane w leczeniu HCV?
  :: Czy zakażeni HCV powinni się szczepić przeciwko HBV (wzw typu B)?
  :: Czy można się zakazić od domownika, który jest HCV+?
  :: Jak zostać członkiem Stowarzyszenia PROMETEUSZE
  »
  Nasze Akcje
  :: HCV za Kratkami
  »
  Nasi Partnerzy:

  diagnostyka

  synevo

  Herbapol Poznan
  »
  Podziękowania
  :: Członkom Honorowym
  :: Firmom:
  AbbVie
  za grant i pomoc w modernizacji Serwisu Prometeuszy w 2016 roku

  Synevo
  Sanofi - Aventis
  Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A
  Gilead

  :: Polskiej Grupie Ekspertów HCV
  :: Wszystkim lekarzom, którzy wspierają nasze działania
  :: Władysławowi Rysiowi i Zbigniewowi Barteczka za wiersze. Brunowi za "koraki" i aukcje charytatywne.
  :: Maciejowi, Monice oraz Ewelinie i wszystkim psychologom za pomoc chorym
  :: Naszym webmasterom i administratorom:
  Arturowi i Włodkowi,
  oraz Piotrowi, Tygrysowi, Ktosi i Andzi
  :: Wszystkim za wpisy do księgi gości
  :: Wszystkim, którzy wspierają naszą akcję
  »
  Wspieramy
  3 kafki - hostele
  akcja Pajacyk
  wielka orkiestra świątecznej pomocy

  Nasze konto: ING Bank Śląski o/Wałbrzych 61 1050 1908 1000 0022 7301 0526


  intermedis - fibroscan


  hcv


  Hepatic Medical


  reklama, tworzenie stron, hosting, wałbrzych, wizytówki, poligrafia

  hcv

  Copyright © 2001-2018    Prometeusze    All rights Reserved.